Nasi nauczyciele w wierszach
W październiku br. odbyła się IV edycja konkursu literackiego „Mój nauczyciel”, zorganizowanego przez polonistów w ramach innowacji pedagogicznej Kawiarenka Literacka "Przy Wierzbowej".
Celem konkursu było napisanie opowiadania, charakterystyki lub wiersza na temat ulubionego nauczyciela. W tym roku wpłynęło bardzo dużo prac na konkurs: 1 opowiadanie, 5 wierszy i 24 charakterystyki. Wypracowania były napisane pięknym językiem, na wysokim poziomie literackim, także jury w składzie: Agnieszka Beśka-Zasadowska, Julita Czarycka, Ewa Duszyńska, Beata Iwan i Ewa Wiczyńska miało sporo dylematów z przydzieleniem nagród i wyróżnień.
Uczniowie wybrali na bohaterów swoich prac wielu nauczycieli z naszej szkoły. Prace napisali o:
ks. Grzegorzu Białku - Stanisław Białowąs z 6e ( zdobył 1. miejsce za najlepszą charakterystykę ),
Ani Kopczyńskiej – Weronika Dziok z 4b ( zajęła 2. miejsce za charakterystykę ),
Agnieszce Beśce-Zasadowskiej – Laura Lange z 6c ( zajęła 3. miejsce za charakterystykę ),
Damianie Dornie - Wiktoria Filipczak z 5c ( zdobyła 3. miejsce za wiersz ),
Ricie Gołąb - Zofia Frelichowska z 6e,
Ewelinie Mielcarz-Wiatr - Mateusz Ruciński z 6e.
Niektórzy nauczyciele wystąpili w wielu pracach:
Annę Miklas opisały Ola Wudniak z 6e i Naomi Oleś z 6e (zdobyła 3. miejsce za charakterystykę),
Andrzeja Izdebskiego opisali Wiktor Kalamon i Michał Rybicki z 6e ,
Renatę Błaszak opisały Agata Szeloch z 5e (zdobyła wyróżnienie za charakterystykę), Marta Bożko z 5e i Zuzanna Rycombel z 5e,
Annę Leman-Błajdę scharakteryzowały 4 osoby: Julia Wiśniewska z 6e (zdobyła 2. miejsce za charakterystykę), Helena Stożek z 6e (zdobyła wyróżnienie), Natalia Stoltman z 6e i Miłosz Całczyński z 6e. Natalia Stoltman napisała również piękny wiersz o Ani, za który otrzymała 1. miejsce,
Ewę Wiczyńską scharakteryzowało 10 uczniów: Adam Laszczkowski, Pola Małecka i Oskar Warszawski z 5d, Maksymilian Kłos i Feliks Sobolewski z 5e oraz Lena Kopczyńska, Mateusz Rutkowski, Ignacy Szpajer, Lena Zielińska i Daniel Warszawski (otrzymał wyróżnienie) z 6e. Mateusz Rutkowski napisał także wiersz o Ewie i zdobył 2 miejsce.
Amelia Rutkowska opisała swoją mamę nauczycielkę - Justynę Rutkowską. Iga Lewandowska zdobyła wyróżnienie za wiersz o nieznanym nauczycielu. Wiktor Więcław z 7a zdobył I miejsce w kategorii za najlepsze opowiadanie o wymyślonym nauczycielu. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział i gratulujemy zwycięzcom.
W pracach uczestników znalazło się wiele ciepłych, miłych słów na temat ich nauczycieli. O ks. Grzegorzu Stanisław Białowąs napisał m.in.: „Nigdy mnie nie uczył w szkole. Bliżej poznałem go podczas rekolekcji wielkopostnych w auli szkolnej rok temu, którymi mnie zachwycił. Przez to zapisałem się do służby ministranta i zacząłem uczęszczać na lekcje religii w szkole. (...) Uważam, że jest bardzo pozytywnym, dobrym człowiekiem. Lubię słuchać jego kazań. Najbardziej się cieszę, kiedy organizuje mecze piłki nożnej albo wycieczki rowerowe dla ministrantów. Czuję się wtedy szczęśliwy.”
O Ani Kopczyńskiej Weronika Dziok napisała, że jest spełnieniem jej marzeń o idealnym nauczycielu, którego w tym roku spotkała na lekcjach matematyki. O Agnieszce Beśce-Zasadowskiej Laura m.in. napisała: „Na lekcjach zawsze dba o świetną atmosferę. Pobudza nas i zachęca do rozmowy, działania. Chce żebyśmy bardzo szeroko patrzyli na świat, żebyśmy byli otwarci. Sama jest tolerancyjna, szanuje zdanie innych. Swoją postawą chce nas zarazić. Cieszy się jak zadajemy jej pytania, zwłaszcza takie ciężkie, podchwytliwe. Jest bardzo kreatywna – potrafi zaskoczyć całą klasę nietypową lekcją, notatką. Uwielbiamy też jej powiedzonka: „Nie gadaj tyle, bo Cię zjedzą motyle”. Rzadko się denerwuje, ale zdarza się. Głównie irytują ją: lenistwo, kłamstwo, brak kultury. Trudności i niejasności rozwiązuje natychmiast. Nie lubi półśrodków.”
O Annie Miklas Noemi napisała: „ (...) jest bardzo miła, kiedy pomaga innym lub ich pociesza, jest również bardzo zabawna (...)." O Andrzeju Izdebskim Wiktor Kalamon napisał: "Jest on najlepszym nauczycielem w szkole.”, a Michał Rybicki: „Pan Izdebski jest miłym, ale wymagającym nauczycielem. Dużo nauczył mnie przez te lata.”
O Ewelinie Mielcarz-Wiatr Mateusz Ruciński wypowiedział się, że „(...) jest najlepszą wychowawczynią w całej szkole”. O Renacie Błaszak Agata Szeloch napisała: „że jest bardzo punktualna i sprawiedliwa”. O Annie Leman-Błajdzie Helena Stożek napisała: „(...) jest jedną z najmilszych i najłagodniejszych nauczycielek w szkole (...) Uważam, że należy jej się dużo szacunku.” A Natalia Stoltman w wierszu ukazała Anię w następujący sposób:
„Widzę ją za oknem jak na polu lawendy, skacze i się śmieje.
Wiatr w jej włosy wieje.
Na głowie ma wianek oczywiście lawendowy.
W ręku trzyma kwiat, nawet całkiem młody.
Pani Ania miła, pomocna, zawsze uśmiechnięta
Z Mieszkiem I zarządza na piętrach.
Z królową Jadwigą chodzi na spacery
I ma wręcz królewskie maniery (...)”
O Ewie Wiczyńskiej Lena Zielińska wspomniała: „Lubię ją za to, w jaki sposób uczy. Jest fajną osobą (...) wartą naśladowania. Daniel Warszawski napisał, że „pani Ewa mnie dużo nauczyła i włożyła w to dużo wysiłku”, Ignacy Szpajer zauważył: „Pani Ewa jest bardzo mądra. Jest również optymistyczna, gdy ktoś ją zdenerwuje, potrafi zareagować z humorem.”, Adam Laszczkowski zanotował: „Jest energiczną kobietą, bo wszędzie lata. Jest też wesoła i przyjacielska, ponieważ zawsze się uśmiecha i każdego zaczepia. (...) pani Ewa jest osobą o wielu talentach. (...) pani Wiczyńska
to wspaniała kobieta. Potrafi mnie zaskoczyć.”, a Tymoteusz Rutkowski zauważył: „Pani Ewa ma wysoki głos i dobry słuch (...) wyłapie najcichsze szepnięcie”. Maksymilian Kłos napisał, że pani Ewa jest bardzo uczciwa i pomocna, a Feliks Sobolewski wspomniał: „Jest bardzo kulturalna, ponieważ zna wszystkie zwroty grzecznościowe. Uważam również, że jest
mądra, dlatego, że zna dobrze dwa języki i ich uczy.” Tymoteusz Rutkowski o Ewie napisał wiersz:
PANI EWA
W szkole nie ma nikogo
w temacie języka bardziej zorientowanego,
niż pani od polskiego.
Pani od polskiego wspiera każdego,
tego bardziej zaradnego.
I tego niedoskonałego.
Dlatego, głowa do góry kolego!
Zamiast wciąż układać klocki LEGO,
napisz charakterystykę Baggy’ego.
Pani Wiczyńska Ewa
całkiem dobry humor miewa.
Wszystkie twoje błędy wyśpiewa.
Nie myśl sobie, że cię olewa
albo się na ciebie gniewa.
To chęć nauczenia ciebie z niej wybrzmiewa.
Pani Ewo droga!
Gdy powinie mi się noga,
Pani zawsze wskaże, jaka słuszna droga.
O Damianie Dornie Wiktoria Filipczak napisała wiersz:
Znam wielu nauczycieli,
Takiego wszyscy by chcieli.
Jest wesoły i zabawny,
Bardzo miły i odważny.
On sędziuje na sto dwa,
Sport – na drugie imię ma.
Czy już wiecie o kim mowa?
Czy ktoś zgadnie, kto to jest?
To pan Dorn najlepszy jest!
Kolejna edycja konkursu za rok. Ale już teraz zacznijcie pisać wiersze i opowiadania o nauczycielach, których lubicie!
Ewa Wiczyńska