Najlepsze dni jeszcze przed tą szkołą
Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty - Marek Gralik, po X jubileuszowym koncercie Nieśmiertelny w 2017 roku powiedział:
To rzadki przypadek, aby tak kultywować pamięć o swoim patronie i żeby z roku na rok organizować taki koncert. Widzę, jak wiele osób zaangażowało się w to wydarzenie, młodzież robiąca zdjęcia, nauczyciele ukryci za kotarami, czuwający nad wszystkim, przeżywający tak samo, jak ci, którzy występowali na scenie. Był i taniec, śpiew, gra na różnych instrumentach, soliści, zespoły i chóry. Także pozazdrościć takiej szkoły w tym dobrym tego słowa znaczeniu. Życzę sobie, aby takich szkół było więcej i właśnie - szczególnie w tak małej miejscowości, jak ta - ważne jest to, aby szkoła nie zamykała się tylko i wyłącznie na swoje potrzeby, na to, że uczniowie mają się tutaj uczyć, czuć bezpiecznie, aby ich wychowywać – owszem, ale żeby szkoła była też swoistym domem kultury. Takim miejscem, które promieniuje na całe środowisko lokalne zapraszając mieszkańców, szeroko otwierając drzwi przed nimi, aby mogli przyjść zobaczyć taki koncert, jak ja dzisiaj. Jestem przekonany, że najlepsze dni jeszcze są przed tą szkołą.
Przyświeca nam szczytny cel
Koncert na stałe zagościł w murach naszej szkoły. Każdego roku w ten właśnie sposób staramy się uczcić pamięć naszego patrona, który całym swoim życiem udowadniał, że trzeba być przede wszystkim człowiekiem. Choć lata mijają, czasy się zmieniają, my jak zawsze niezmiennie z zapałem robimy to, co przynosi nam radość, daje szczęście i satysfakcję. Podczas kolejnych koncertów mogliśmy wysłuchać różnorodnych gatunków muzycznych od śpiewu chóralnego, gry na akordeonie, poprzez muzykę rozrywkową, ludową, klasyczną, rockową, aż po swingujący jazz. Uczniowie naszej szkoły, absolwenci oraz zaproszeni goście co roku stają na wysokości zadania i fundują nam niezwykłą ucztę muzyczną. W uzupełnieniu prezentujemy starannie dobrane teksty prozy i poezji, które uświadamiają nam, po co tak naprawdę jesteśmy tu na ziemi, co jest ważne, co nas wzrusza, śmieszy, czy doprowadza do łez.
Historia koncertu
Od 2010 roku pieczę nad organizacją koncertu sprawuje Iwona Chłopecka - wicedyrektor szkoły, która do dzisiaj konsekwentnie realizuje swoją misję. Nie udałoby się to oczywiście bez bezinteresownej pomocy wszystkich tych, którzy kochają muzykę.
Przez te wszystkie lata w pracach nad przygotowaniem koncertu pomagały: Katarzyna Buczkowska, Agnieszka Kołcon, Justyna Wamka i Joanna Zienkowska.
Mamy za sobą już kilkanaście edycji tego wydarzenia. Koncert z cyklu „Nieśmiertelny” ewaluował na przestrzeni lat. Pierwsze spotkania z muzyką, poezją i prozą oscylowały wokół twórczości naszego patrona. Cytaty z encyklik papieskich, homilii pielgrzymkowych, wierszy i prozy wypełniały przestrzeń muzyczną. Papież zawsze jawił się jako osoba, która afirmuje życie, piękno przyrody i wiarę w drugiego człowieka.
Każdy koncert, można by rzec, to odrębna historia, opowieść o życiu i o nas samych.
I koncert „Nieśmiertelny” 2008 r.
II koncert „Nieśmiertelny” 2009 r.
III koncert "Nieśmiertelność, miłość, wolność, prawda, sprawiedliwość" 2010 r.
IV koncert "W drodze do świętości" 2011 r.
V koncert "Wędrówką jedną życie jest człowieka" 2012 r.
VI koncert "Skąd i dokąd idziemy" 2013 r.
VII koncert "Taki mały, taki duży może świętym być" 2014 r.
VIII koncert "Muzyka nie zna granic" 2015 r.
IX koncert "Błogosławieni miłosierni" 2016 r.
X koncert "Róbmy swoje" 2017 r.
XI koncert "Wolność, kocham i rozumiem" 2018 r.
XII koncert "Chwytaj dzień" 2019 r.
XIII koncert "Życie cudem jest" 2020 r.
XIV koncert "Małe szczęścia" 2021 r.
XV koncert jubileuszowy „Warto być przyzwoitym” 2022 r.
W czasie tych kilkunastu lat mieliśmy okazję wysłuchać utworów w wykonaniu Małgorzaty Ratajczak, Grażyny Nity, zespołu „Vinge”, „Sempre Musica”, Aleksandry i Andrzeja Frydryszek, zespołu „Harmonia” z Litwy, Magdaleny Bathis, Mai Babyszki, Pawła Ruszkowskiego, Grzegorza Dudzińskiego, Rafała Blechacza i wielu innych. W naszej uczcie muzycznej nie mogło również zabraknąć uczniów, absolwentów i przyjaciół naszej szkoły. Klimat i charakter koncertów tworzymy my sami, ale również zaproszeni goście.
Takie oto są nasze koncerty, w które wkładamy wiele pracy i serca, ale to co robimy sprawia nam ogromną przyjemność, daje niezwykłą satysfakcję i energię do życia. Mówimy o sprawach ważnych i tych mniej istotnych, zauważamy to, co nas boli, smuci, ale także cieszy, rozśmiesza i rozwesela. Te koncerty są o naszym zwyczajnym niezwyczajnym życiu. Cieszymy się, że na stałe wpisały się w krajobraz szkoły i społeczności lokalnej.