Sztandar nawiązuje do dawnych postępowych tradycji w dziejach Polski. Jest widocznym znakiem uosabiającym najwyższe wartości ducha i ciała, symbolem integracji i więzi społeczności szkolnej.
Historia sztandaru szkoły
1. Rok 1997.
W 1997 r. Rada Rodziców wraz z Radą Sołecką Łochowa ufundowały szkole sztandar. Przekazano go społeczności szkolnej 14 października, w Dniu Edukacji Narodowej. Darczyńców reprezentowali: Władysław Jonatowski /były dyrektor szkoły/ z Rady Sołeckiej oraz Jolanta Korcz i Jolanta Filipek z Rady Rodziców. Sztandar przejął Andrzej Jeliński, urzędujący dyrektor szkoły w asyście chrzestnych sztandaru - Barbary Michalik, Jacka Bartoszewicza, Aleksandry Małeckiej oraz Ignacego Szymańskiego. Następnie sztandar przekazany został społeczności uczniowskiej reprezentowanej przez poczet sztandarowy w składzie: Michał Małecki, Justyna Biegała i Agata Gralak.
2. Rok 1999.
Od 1 września 1999 roku, dotychczasowa Szkoła Podstawowa w Łochowie wraz z powstającym gimnazjum, tworzy Zespół Szkół w Łochowie. Społeczność szkolna podejmuje decyzją o nadaniu szkole imienia Jana Pawła II. W związku z tym w 1999 roku sztandar poddany został zmianom. Nową nazwę szkoły na rewersie wyhaftowały siostry klaryski z Bydgoszczy. Sztandar zostaje poświęcony przez abp. Henryka Muszyśńkiego, metropolitę gnieźnieńskiego i przekazany społeczności szkolnej podczas uroczystości z okazji nadania imienia Jana Pawła II w dniu 18 maja 1999 roku.
3. Rok 2009.
Z okazji jubileuszu 10-lecia nadania imienia Zespołowi Szkół w Łochowie sztandar otrzymuje nowy rewers. Projekt wykonał artysta plastyk Łukasz Płotkowski, a wyhaftowały siostry klaryski z Pniew. Sztandar zostaje poświęcony przez bp Jana Tyrawę , bydgoskiego biskupa diecezjalnego podczas uroczystości jubileuszowych w dniu 18 maja 2009 roku.
Łukasz Płotkowski, artysta plastyk, emerytowany nauczyciel szkoły podstawowej w Białych Błotach, tak mówił o sztandarze:
Wydawałoby się, że sztandar to zwykłe słowo, rzeczownik w polskiej mowie, ale jeśli się spojrzy na to z zupełnie innej strony, okazuje się że sztandar to rzecz święta, łączy i brata tych wszystkich, którzy mają zwyczaj pod tym sztandarem się spotykać. Awers, czyli pierwsza strona sztandaru z polskim orłem, ma czerwone tło - kolor symbolizujący krew przelaną przez wszystkich walczących o wolną Polskę. Druga strona, rewers, poświęcona jest patronowi, tej osobie, która ma być latarnią morską, wskazywać drogę w życiu i poprzez życie, żeby nie zejść z obranej drogi.
Awers sztandaru szkoły przedstawia na czerwonym tle godło Polski i rok 1999 tj. datę przekazania sztandaru, nadania imienia Jana Pawła II i utworzenia Zespołu Szkół w Łochowie.
Na granatowym rewersie widnieje nazwa Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łochowie, wizerunek Ojca Świętego, autograf i herb papieski oraz symbole – herb gminy Białe Błota oraz logo szkoły. Pod wizerunkiem patrona umieszczone są daty 1920-1978-2005 /narodzin Karola Wojtyły - rozpoczęcia pontyfikatu - śmierci/ oraz rok 2009 – data renowacji sztandaru z okazji jubileuszu 10-lecia nadania szkole imienia Jana Pawła II.
Drzewce sztandaru zwieńczone jest mosiężną głowicą z godłem Polski i otwartą księgą, na której wygrawerowano napis - na jednej stronie „Zespół Szkół im. Jana Pawła II”, na drugiej „w Łochowie”.
4. Rok 2017.
W związku z reformą oświaty z dniem 1 września 2017 roku Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łochowie został przekształcony w Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Łochowie. Latem tego roku siostry klaryski z Pniew dokonały niezbędnych zmian w nazwie szkoły na sztandarze. Na pamiątkę pozostawiono dotychczasowy napis na głowicy wieńczącej drzewce. Sztandar poświęcił w dniu 1 września 2017 roku ks. Janusz Sawicki, proboszcz parafii pw. Św. Kazimierza w Łochowie.
Sztandar niesiony przez poczet sztandarowy jest prezentowany podczas świąt narodowych i ważnych wydarzeń szkolnych. Występowanie w poczcie sztandarowym jest zaszczytem dostępnym dla najlepszych uczniów.
Insygnia pocztu sztandarowego to: biało - czerwone szarfy założone przez prawe ramię, białe rękawiczki.
Fundatorem sztandaru i wszystkich renowacji była Rada Rodziców.